Bademcik Ameliyatı

bademcikler

Bademcik sorunları ve bademcik ameliyatı, hastaları ve ailelerini mutsuz eden durumların başında gelir. Bunlara çözüm arayışı sırasında çok sayıda kaynaktan alınan/verilen çelişkili bilgiler kafa karışıklığına yol açabilir. Bademcik ameliyatı şart mı? Alınınca mikroplar göğse iner mi? Ameliyat riskli mi? Yapılmasa olur mu? Hangi teknikle yapılmalı? gibi pek çok soru ve bunların farklı farklı cevapları olabilir. Oysa durum o kadar karışık değildir. Ameliyatsız olarak yapılabilecek bir tedavi veya alınabilecek önlemler varsa, önce bunlar yapılır. Ancak her şeye rağmen hastanın bademcik sorunları devam ediyorsa ve tıbbi endikasyonu (gerekliliği) varsa ameliyat önerilir. Burada KBB Uzmanı, kendi deneyimleri ve bilgisiyle hem bademcik ameliyatının hem de tedavi olmamanın hasta için risk ve faydalarını ayrıntılı bir şekilde zaten anlatmalıdır. Karar vermek bundan sonra hastaya veya ailesine kalır. Doktorun hastası için en doğru tercihi yapıyor olması ve bunun hasta ve yakınları tarafından hissedilmesi, tedavinin gecikmesini önler.

Bademciklerin bedenimizdeki görevi nedir?

Boğazımızın arka yanlarında yerleşmiş, gözenekli yapıdaki bademciklerimizin başlıca görevi, üst solunum yollarından giren mikroplara karşı bedeni savunmaya hazırlamaktır. Ayrıca halk arasında “geniz eti” olarak bilinen “adenoid”ler ve boğazın yanlarından aşağı doğru inen benzer yapılı dokular da aynı görevi yaparlar. Ancak bademcikler iltihaplandığında konumu ve boyutları nedeniyle, yol açtığı belirtiler de diğerlerine göre genellikle daha şiddetli olur.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler damlacık infeksiyonu denen, kişiden kişiye yakın temas ve tükürük yoluyla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Bademcik iltihaplanmasında ateş, yutkunma güçlüğü ve yutkunurken ağrı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Ancak bazen infeksiyon belirtisi olmadığı halde de bademcik büyümesi olabilir. Sağlıklı bir insan soğuk bir şey içtiğinde veya örneğin dondurma yediğinde bademcik sorunuyla karşılaşmazken, kronik bademcik sorunu ya da zayıf bağışıklık sistemi olanlar bademcik iltihaplanmasına daha yatkındırlar. Stres bademciğin şişmesine direkt olarak neden olmasa bile vücudun direncini zayıflattığı için kolay hastalanmaya yol açabilir.

Boğaz sorunu yaşayan her çocuk bademcik ameliyatı olmalı mıdır? Bademcik her zaman geniz eti ile beraber mi alınır?

Çocuklardaki her boğaz infeksiyonu bademciklerde olmayabilir. Geniz etinin iltihaplanması veya faranjit gibi diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında da boğaz ağrısı olabilir. Burada doğru teşhis konulması çok önemlidir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vücudun savunmasında önemli rol oynayan bademciklerin zorunlu olmadıkça alınmasını önermeyiz.

Geniz eti çok büyüdüğünde, çocuğun nefes almasını engelleyecek olursa veya ilaç tedavisine yanıt vermeyen orta kulak sorunlarına yol açtığında ameliyat edilebilir. Eğer geniz eti sorunları yaşayan çocukta bademcik şişmeleri/iltihaplanmaları ve/veya soluk durmaları (apne) varsa, bademciklerle beraber geniz eti alınabilir.

Bademciklerin ne zaman alınması gerekir?

Bademcik ameliyatının başlıca sebepleri:

 1. Üst üste son iki yılda çocuğun 5-6 kez veya daha fazla bademcik iltihabı geçirmiş olması ya da üç senedir senede üç kez iltihaplanma.
 2. Bademciklerin çevresinde abse olması yani “peritonsiller abse” oluşması.
 3. Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması geçmişinin olması,
 4. Çocuklarda görülen “uyku apnesi” (uykuda soluksuz kalma nöbetleri) bademcik ameliyatının başlıca nedenlerindendir.
 5. Bademciklerin büyük olması tek başına bir ameliyat nedeni sayılmamakla birlikte beslenme ve solunuma engel olacak büyüklükte yani ileri bademcik büyümesi varsa ameliyat edilebilir.
 6. Ayrıca bademciklerde tümör, tüberküloz gibi farklı durumlarda da mutlaka bademcik ameliyatı gerekmektedir.

 

Bademcik ameliyatı sadece belirli dönemlerde mi yapılabilir?

Eskiden çocuk felci salgınları yaygın olduğu için yaz aylarında bademcik ameliyatı yapılmazdı. Günümüzde çocuk felcinin aşılanma ile neredeyse ortadan kalkmasına rağmen yaz aylarında bademcik ameliyatı daha az tercih edilmektedir. Aileler bademcik ameliyatını genellikle sömestr tatilinde veya okulun kapanmasına yakın dönemlerde yaptırmaktadır.

Bademcik ameliyatı olmak için yaş sınırı nedir?

Bademcik ameliyatlarını zorunlu olmadıkça üç yaşın altında uygulamak istemeyiz. Ancak solunumu ileri derecede engelleyen, apne hastalığı gibi daha tehlikeli sonuçları olabilecek koşullarda üç yaşın altına da inilebilir. Bademcik ameliyatları sıklıkla 3 ila 10 yaşlar arasında yapılır. Bununla birlikte sık atak geçiren yirmili yaşlardaki hastalarda da ameliyat söz konusu olabilir. Bademcik ameliyatı 30 yaşın üzerinde nadiren gerekli olmaktadır. Ancak ileri yaşlarda apnesi bademcik büyümesi ile ilişkili olan, çok sık bademcik iltihaplanmaları veya bademcik taşları olan azımsanmayacak hasta vardır. Bunlarda da başka tedavi alternatifi yoksa bademcik ameliyatı yapılabilir.

Bademcik ameliyatları hangi yöntemlerle yapılır?

Klasik bademcik ameliyatı, yani tıbbi adıyla tonsillektomi, çoğunlukla bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılması yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşık benzeri, tırtıklı ve keskin kenarları olan ve dikkatlice kullandığımız bu araçla kapsülü ile beraber bademcik dokusunu çıkartırız. Bademciklerin zengin kan dolaşımı olması nedeniyle bu ameliyat sırasında açılan kılcal damarlardan kanamalar olur. Kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır. Klasik tonsillektomi titizlikle yapıldığında yara yüzeylerinin daha hızlı iyileşmesi açısından belirli bir fayda sağlayabilir. Bu yöntem oldukça yaygın ve yüzyıllardır kullanılıyor olmakla birlikte ameliyat süresi genellikle kanama kontrol süresi ile doğru orantılıdır. Her KBB Uzmanı bu tekniği bilir ve her hastanede uygulayabilir. Benim sonradan deneyimlerime bağlı olarak tercih ettiğim teknik Thermal Welding Tonsillektomidir.

Thermal Welding yöntemi ile kansız bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatlarını günümüzde ameliyathane koşullarında genel narkoz altında yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında neredeyse tamamen kansız çalışabilmeyi sağlayan Thermal Welding Yöntemini yaklaşık 19 yıldır kullanıyorum. Bu teknikle ameliyat ve narkoz süresi kısalırken, anne-babalar ve büyükler için bademcik ameliyatı artık bir kabus olmaktan çıkıyor.

Elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılan bu yöntemde, ısı akışı sadece, dokuyu maşa gibi tutmaya yarayan ince uçlar arasında sağlanır. Bu uçların eni sadece yarım milimetre civarındadır. Bu nedenle çevre dokularda oluşabilecek ısı etkisi, diğer yöntemlere oranla çok az olmaktadır. Damarların açılmasını önleyerek kanamasız bir ortamda çalışma konforu sağlayan bu yöntemde, ayrıca cerrah ameliyat boyunca tek alet kullanır ve alet değiştirmediği için bu nedenle de ameliyat süresi kısalır.

Thermal Welding yöntemi kanamasız bir ameliyat yapma olanağı sağlamasına karşın, bademcik ameliyatı hangi teknikle yapılırsa yapılsın kanama riski bulunduğu bilinmelidir. Bu nedenle tonsillektomi ameliyatı öncesi pıhtılaşma testleri yapılmalı ve operasyon titizlikle sürdürülmelidir. Uygulanan ameliyatın başarısında teknik araçlardan daha önemlisi elbette cerrahın bunları nasıl kullandığıdır. Bu nedenle aslında bademcik ameliyatında en iyi yöntem, her uzmanın en alışkın ve en hakim olduğu yöntemdir.

Bademcik ameliyatı sonrası genel prensip hastanın o geceyi hastanede geçirmesidir ki, Thermal Welding Tonsillektomi için de bunu geçerli görmekteyiz. Hastanın bademcik ameliyatı sonrası döneminde de 7-10 gün kadar süreyle takip edilmesi ve kanamaya yol açmamak için özellikle beslenme konusunda önerilere uyması gereklidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
 • 1
  1 answers
  RAHMİ 24.01.2022 15:52:56

  Merh.hocam 31 yasindayim yilda 3 yada 4 defa bademciklerim sisior sizce pe.isilin yada dep.silin kullniorum ara ara igne.sizce ameliyat olmalimiyim

  1
  • 25.01.2022 11:19:46

   Rahmi Bey Merhaba; bademcik şişmelerinizin hepsi bizim akut tonsillit dediğimiz hastalığa bağlıysa, bu durum bademcik ameliyatı için gereklilikler dahilindedir. Eğer ameliyatınıza benim karar vermemi ve girmemi istiyorsanız, bahsettiğiniz şişme atatklarının bir veya ikisini görmem gerekiyor. Buna göre şiştiğini hissettiğiniz zaman randevu alıp gelirsiniz.

 • 1
  1 answers
  ELİF Ö 16.04.2021 14:55:55

  Hocam bir sorum olacak size inşallah okursunuz. Dün thermal welding yöntemi ile bademcik ameliyatı oldum 27 yasındayım. Ameliyatın acısı tabi ki olacak n.ov.lgin damla ta.t.m ver.e sprey ve antibiyotik yazdı doktorum dünden bu yana mamayla besleniyorum sorum su doktorum cok zorlandıklarını söyledi çene yapından dolayı agzını açmakta güçlük çektik dedi onun dısında sıkıntı yok dedi fakat büyük dilim bildiginiz şişmiş yanları falanda şiş çene kemiklerime yumruk yemişim sanki inanılmaz ağrı acı var dilim ayrıyeten hissiz gibi normal mi sizce dilimin şişmesi ve bembeyaz dilim

  1
  • 17.04.2021 12:18:32

   Elif Hanım geçmiş olsun; doktorunuz zaten olağan bir ameliyat olmadığını size ifade etmeye çalışmış. Bu ifadeye göre, ağzı açmak için kullanılan ekartör dile baskı yapmış, bu durum da dilde şişmeye yol açmış olabilir. Ama herhangi bir ameliyatın bu erken döneminde, operasyon bölgesinde ödem ve şişmeler olabilir. Yine de bir endişeniz varsa, bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmalı, kendisine danışmalısınız.

 • 1
  1 answers
  SİMAY İ 26.01.2021 18:51:12

  Hocam mrb. 13 yş kızımin 5 yaş genizeti alındı. Ancak sık sık boğaz enf. geçirdi. geçen ay el ve ensede deri kızarıklıgı ve yara nedeniyle cildiye uzmanına gittik. Bogazsuruntü D vit Aso ve crp tetkikleri istedi sonuç beta streptokok çıkınca yasaklı ilaçlistesi verdi ve kbb dr gitmelisiniz dedi. Gittik ve bademcikleri alınmalı ayrıca alerjisi var ve sinuslerde sorunlu başağrısıda, elindeki yaralarda enfeksiyondan dedi. 10 günlük antibiyotik, tuzlu karbonatlı burun suyu, aer.us tablet ve burun sipreyi verdi. Antibiyotik bitince 5 gün sonra tekrar kultür yaptık negatif çıktı. Cildiye dr da ameliyat olmalı sedef başlangıcı var ve ilerleyebilir diyor. Kalp böbrek akciğere etki edebilir diyor. Aso 206 çıkmıştı. Ben tekrar kbb dr aradım pandemi korkumuz anlattım 1- 2 ay erteleyebilirsiniz ama pandemi ne zaman bitecek belli değildki diyor.Ne yapacağımı bilemiyorum. Ancak özellikle ağız ameliyati olduğu için koronadan cok çekiniyorum. Şimdiden tesekkur ediyorum.

  1
  • 27.01.2021 12:51:05

   Simay Hanım Geçmiş olsun, son ASO değeri normal sınırın biraz üstünde. Ameliyat kararı için boğaz iltihaplanmalarının da 1-2 tanesini görmemizde fayda var. Zira bunların bademciklerle ilgili olup olmadığından emin olmalıyız. Sonuçta ben de operasyon kararı alırsam, ameliyathanesini kullandığım hastanelerde pandemi koşullarına uygun tedbirler alınmış durumuda, endişeniz azalır; bununla ilgili seçenekleri size sunarız.

 • 1
  1 answers
  MERVE U 8.12.2020 11:46:24

  Hocam kolay gelsin benim annem uyku apnesi için ameliyat oldu küçük dilini yumuşak damağını bademciklerini aldılar biray oldu fakat annem hiçbirşey yutamıyor ve ses çıkıyor bırsey yemege çalıştığında ve ben endişelenmeye başladım

  1
  • 8.12.2020 13:46:54

   Merve Hanım geçmiş olsun. Boğazda yapılan bu ameliyatlar sonrasında ağrı olabiliyor. Yine de iyileşmede bir gecikme veya bir başka durum olabileceği için, annenizin ameliyatını yapan doktorla temasa geçmeli veya en doğrusu kontrole giötürmelisiniz.

 • 1
  1 answers
  HULYA A 12.08.2020 17:41:31

  43 yasindaim geniz eti bademcik alinmasi gerek azim acik uyuyorum cok korkuyorum buyasta aldiaya

  1
  • 15.08.2020 14:58:05

   Geçmiş olsun, 43 yaşında geniz eti olması beklenmez; zira geniz etinin 16 yaşından sonra kaybolması beklenir. Ağız açık uyuma varsa, bunun sebebini endoskopik muayene ile teşhis etmek gerekir. Bu şekilde nasıl tedavi edileceğini de doğru belirlemiş oluruz.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.