Burun Damlası Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur

Burun damlası ya da burun spreyi bağımlılığı toplumda sanıldığından daha sık görülür. Burun tıkanıklığı olan hasta burun damlasını kullandığı anda, nefes alabilmenin mutluluğunu yaşar ve burun damlası kullanımını sürekli hale getirir. Bu şekilde bir çok hasta nefes alabilmek için burun spreylerine bağımlı hale gelir. Burada burun spreyi bıraktırma tedavisi ile beraber, buna başlamasına neden olan burun tıkanıklığının sebebinide bulmak gereklidir. Burun tıkanıklığı yapan nedenler arasında burun eti şişmesi, burun eğriliği, sinüzit hastalığı ve alerjik nezle sayılabilir. Bazı hastalarda bunların bir kaçı aynı anda görülebilir. Burun damlası bağımlılığında hem bağımlılığa hem de nedenine yönelik tedavi yapıldığında, tedavinin başarısı oldukça yüksektir. Zira burun spreyi bağımlılığının nedenine yönelik tedavi yapılmamışsa, çoğu hasta damla veya spreye bir süre ara verdikten sonra tekrar bağımlı hale geliyor. Oysa sprey ihtiyacına neden olan burun içi hastalık doğru tespit edilir ve buna yönelik tedavilerle beraber bıraktırma tedavisi uygulanırsa, burun spreyi bağımlılığı aslında tedavi edilebilir bir durumdur.

 • 1
  1 answers
  YASEMİN D 30.09.2020 18:06:49

  Yasemin 30.10.2020 17.30.00 Mbr Hocam ben 3 oksimetazolin iceren burun damlasi kulandim. Buraktiktan sonra tamen tikandi. Hocam burnumun ici devamli agriyor ve cok kuru nefes almak cok zorlasdi. Hocam KBB gorundum ve burnun felc oldugunu soyledi ici cok beyaz oldugun doyledi. Hocam burn felc ola bilirmi ve bu rahasizligim nasil tedavi olur sizce? doktor bey geri donus yaparsaniz cok memun olurum. Simdiden size kolay gelsin.

  1
  • 5.10.2020 14:46:42

   Yasemin Hanım, burnun felç olması diye tıbbi bir tanım yok, fakat belki "nazal siklüs" yani burun döngüsünün işlemiyor olmasını, meslektaşım size bu ifade ile tanımlamış olabilir. Mukozanın tariflediğiniz görüntüsü hem ilaç kullanıma hem de bu ilacı kullanmanıza sebep olan hastalığa bağlı olabilir. Mukoza ödemli olduğunda beyaz görünür. Ödemi azaltan, burun işleyişine destek olan tedavilerle beraber, aşamalı tedaviyle hastalarımızın çoğuna faydamız oluyor. Sizi de bir gün bekleriz.

 • 1
  1 answers
  H 19.12.2019 07:27:00

  Mrb hocam ben burun tikanikligini kendimi bildim bileli cekiyorum burun icinden kemik aldilar olmadi prof. Amaliyat yaptı komple temizledim dedi ama tampon vardi bisey anlamadim rahatladigima dair daha sonra tamponlar cikti ve cikar cikmaz urun kendini kapatti.baska doktorlara gidiyorum bunun redavisi yok diyorlar sasirdim kaldim spreyle hayata devam ediyorum hocam nsl bir doktora gitmeliyim hicbiri anlamıyor.saygilar

  1
  • 20.12.2019 15:38:00

   Geçmiş olsun, endoskopik muayene ile baktıktan sonra teşhis konusunda büyük ölçüde bir fikrimiz olur. Gerekire tedavi ile takipler yapar ve filmlerle teşhisi tamamlarız. Bir çözüm yolu varsa bunu büyük olasılıkla buluruz. Burunla ilgili sorunlarda, eğer burun içi yapılar tamamıyla çıkartılmadıysa (geri dönüşümsüz bir durum yoksa) çoğu kez bir çözüm yolu bulunur.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.