Çocuklarda Geniz Eti Sorunu

Çocuklarda Geniz Eti Sorunu

Geniz eti, halk arasında ve pek çok kaynakta sanki sonradan çıkmış, kötü bir hastalıkmış gibi tanımlanır. Oysa geniz boşluğunda bulunan bu doku, belirli bir ölçüye kadar çocuklar için koruyucu bir bağışıklık sistemi elemanıdır. Geniz etinin çocuklar için bir sorun haline gelmesi, genellikle çocukların üst üste hastalanmaları nedeniyle olur. Bu şekilde geniz eti büyümesinin yol açtığı sorunlar da hep burun ve geniz bölgesinde yaptığı tıkanıklığa bağlıdır. Burun tıkanıklığı, sık hastalanma, alerji, kulak sorunları, solunum yolu sorunları, gelişimsel sorunlar bir kısır döngü halinde devam eder.

Tedavisi için en önemlisi çocuğun hastalanmasını önlemeye çalışmaktır. Bazı ilaçlar ve takiple küçülme sağlanabilir. Ancak tedavilere rağmen geniz eti küçülmüyor ve ilişkili sorun kısır döngüsü kırılmıyorsa ameliyat gündeme gelir.

Çocuklarda Geniz Eti Muayenesi

Çocuklarda Geniz Eti Sorunu Videosu
Konuyla İlgili Diğer Yazılar
 • 1
  1 answers
  C 11.04.2020 02:42:00

  Hocam ben konuşurken birden burnum tıkanıyor kelimemi bitiremiyorum ve son bir ayda 20 gün arayla grip oldum acaba burnumda et olabilir mi

  1
  • 11.04.2020 16:51:00

   Cansu Hanım, burun eti hepimizde bulunan, tıpta konka adını verdiğimiz bir yapıdır. Üst üste grip olduysanız burun içi mukoza örtüsü şişmiş olabilir; burun etleri de mukozayla kaplı oldukları için, bunlar da şişmiş/ödemlenmiş olabilir.

 • 1
  1 answers
  HATİCE 27.03.2019 20:10:00

  Merhaba Oğlum 5.5 yaşında geçen sene gece uykusundan nefes almakta zorlandığı için doktora gittik ve geniz eti var dedi ilaç verdiler sonra rahatladı şimdi oğlum iki üç gündür duymuyor tekrar doktora götürdük geniz eti büyümüş orta kulağı kapatmış dedi ilaç verdi cempes antibiyotik All...et şurup N... sprey ve SI...IR çiğneme tableti kullanın geçmezse ameliyat ile hem geniz etini hem bademciğini alicaz diyor sizin tavsiyeniz nedir acaba oğluma ciddi işitme kaybı olmaya başladı çizgi film izlerken çok yüksek ses acıyor siz neden yavaş konuşuyorsunuz diyor ve ona birsey söylediğimizde efendim anlamadım deyip duruyor

  1
  • 4.03.2019 14:03:00

   Hatice hanım, bu yaşlarda çocuklar okula başladığında arkadaşlarından sık sık hastalık kapıyorlar. Bu nezle veya gripler sırasında veya hastalıklar üstüste geldiğinde geniz eti büyüyebilir. Bununla birlikte orta kulakta sıvı toplanması veya iltihaplanma olabiliyor. Bu tip durumlarda hastalığın tedavisi ile beraber, kulaktaki sıvı toplanmasını azaltan ve kıvamını incelten tedaviler yeterli sürelerle kullanıldığında, takiplerle genellikle çoğu çocuk düzelir. Ameliyat gibi önemli koşulları ancak tedavilerin etki etmediği hastalarda öneriyoruz.

 • 1
  1 answers
  S 21.02.2019 19:45:00

  İyi akşamlar hocam. 11yaşında kızım var.burnundan zahmeti var,iki farklı hastaneye götürdüm,doktorlar röntgen çekiyor,nezle diyor ilaç yazıyor.burun spreyi ve damla kullandırıyor.ilaçlar bir saatliğine iyi geliyor,sonra durum yine aynı.gece yatağından uyanıyor nefes alabilmek için,gündüz pek belli olmuyor,özellikle geceleri uykusundan uyandırıyor.hocam bize yardım edin,nereye gitmem gerekiyor?

  1
  • 22.02.2019 12:05:00

   Savaş bey geçmiş olsun, aslında burun içersini endoskopik muayene ile detaylıca görebiliyoruz. Röntgen sırasında aslında en önemli bulgular görülmeyebilir; mukoza şişmesi, çeşitli eğrilikler, pasajların durumu, bunları en iyi şekilde endoskopik muayene ile görebiliriz. Kızınızı ve sizi de bu amaçla bir gün bekleriz.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.