Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB'de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
 • 1
  1 answers
  HEYBETNUR 5.02.2022 10:39:04

  Hocam iyi günler KBB a gittim sag kulağımda sıvı fazlalığı varmış ve katılaşmış bu nedenle baş dönmem var. Hap verdiler ama hiç bir faydası olmadı ben gliserin damlası kullansam zararı olurmu?

  1
  • 6.02.2022 17:18:03

   İyi günler ve geçmiş olsun. Kulağınızı görmeden gliserinin zararı olup olmayacağını bilemem. Eğer kulak zarında açıklık varsa gliserinin zararı olabiliyor. Yazdıklarınıza göre sorun orta kulakta sıvı toplanmasıysa ,ayrıca faydası olmasını da beklemeyiz.

 • 1
  1 answers
  ERHAN B 31.12.2021 21:43:46

  Hocam,benim kulak zarı ikiside delik,5-6 senedir işitme cihazı kullanıyorum,geçenlerde işitme azlığı yaşamaya başladım,doktora gittim,kulak kiri var,aspiratörle alamam,kir çok sert kulağın kanar dedi,gliserin verdi onu 1 hafta kullanacağım,ama gliserin kulağımı çok yakıyor,kullanmak istemiyorum,acaba kulak zarı delik olduğundan mı kulağım damla koyduktan sonra acıyor,..

  1
  • 1.01.2022 13:29:56

   Erhan Bey, az önce de benzer bir soruyu yanıtladım. Kulak zarı delikse, gliserin kullanılması halinde bunun orta kulağa gitmesi kaçınılmazdır. Bu damlanın yapısı alkol özelliğinde olduğu için, orta kulak mukozasında yanma hissine neden olabilir; ayrıca kulak kiri eriyerek orta kulağa yayıldığında bazen iltihaplanma oluşabiliyor. Oysa kulak kirini mikroskop altında aspiratörle temizlemek çoğu kez olanaklıdır; hassas davranıldığında ve ince araçların varlığında bu uygulama sıkıntı vermeden yapılabilir.

 • 1
  1 answers
  GÖKHAN 31.12.2021 19:02:08

  Hocam merhaba, Benim kulağımda ortakulak iltihabı vardı ve kulağım delinmişti ameliyat olmam söylendi pandemi dolayısıyla olamadım. Geçenler yeniden gittim ama kulağımdaki kirden dolayı kulağın içine görmediler. Gliserin verdiler ve 2 hafta sonra tekrar gelin dediler. Sorum şu kulağım delik olduğu için gliserin kullanmam doğru mudur ve ağrı yapar mı?

  1
  • 1.01.2022 13:20:42

   Gökhan Bey Merhaba; gliserin kulak kirini eriterek zardaki delikten orta kulağa yayılmasına neden olabilir. Bu durum infeksiyona ve ağrıya yol açabilir. Ben bu tip durumlarda ve genelde, kulak kirini aspiratörle çekerek mikroskobik görüş altında temizlerim. Sizi muayene etmedim fakat anlattığınıza göre gliserin kullanmanızı önermezdim.

 • 1
  1 answers
  SAMİ K 12.12.2021 23:39:13

  hocam kulağımda kaşıntı mevcuttu.doktora muayne oldugumda, sıvı kullanıp aspiratör tarzı bi cihazla cekti.bu olaydan bir hafta sonra kulagım tıkandı ve sürekli şekilde seffaf kokusuz akıntı oluyor.yaşam kalitem düştü.acaba kulak zarım delikti de o sıvı iyice derinlere mi gitti

  1
  • 13.12.2021 15:25:56

   Sami Bey geçmiş olsun, mikrobik bir durum olabilir. Doktorunuza mutlaka kontrole gitmelisiniz. Sonuç alamazsanız, endoskopik/mikroskopik muayene ile teşhis ve tedavinizi yaparım.

 • 1
  1 answers
  TAMER 5.12.2021 19:26:33

  Değerli hocam benim kulağım bir açılıyor bir kapanıyor meniere hastalığı var. Sabah kalkıyorum hiç bişey duymuyorum oglenleyin biraz açılıyor bazen akşama tam açılıyor sabah kalkıyorum yine kapanmış nedendir acaba teşekkür ederim

  1
  • 6.12.2021 19:24:11

   Tamer Bey, Meniere HAstalığındaki klinik bundan farklıdır. Östaki kanalına ait bozukluklarda bahsettiğiniz tipte açılma ve kapanmalar olabilir. Orta kulak basıncının düzensizliğiyle ilgisi olabilir. Muayene ve bazı testlerle bu durum olup olmadığını teşhis edebiliriz.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.