Sinüzit nasıl teşhis ve tedavi edilir? Sinüzit ne zaman ameliyat edilir?

Sinüzit Ne Zaman Ameliyat Edilir?

Her insan senede 1-3 defa sinüzit atağı geçirebilir. Sinüzit hastalığı daha sık tekrarlıyorsa, tedaviyle düzelmiyorsa, sinüs kanallarında anatomik kapalılık varsa, temel olarak bu gibi durumlarda sinüzit ameliyatı gerekli olabilir. Sinüzit hastalığında ameliyat kararı sadece filme (paranazal sinüs tomografisi) bakılarak alınmaz; endoskopik muayene bulguları ve takipler, yani klinik süreç daha önemlidir. Bu sürecin her aşamasını endoskopik muayene ile görebilir ve buna göre karar verebiliriz; gerekirse ameliyatı da endoskopik sinüs cerrahisi şeklinde yaparız. Ameliyata karar verilecek zaman da, yapılacak zaman da, hastanın tedavi ve takiplerle getirilebildiği en iyi hali olmalıdır.

 • 1
  1 answers
  ANA B 12.10.2020 14:19:15

  Dear doktor, By the recommendation that one my Turkish friend I am writing you, I am form Montenegro but I plan to come Istanbul at 22th or 29th this month. I have problem with breathing last few years, more than half year I can not normal breath. I can breath only when I use some medicaments dor nose. I saw that you have a lot of explanation in Turkish but I dont understand. If is necessary I want to make operation but I can not leave more “without nose”.. it make me a lot of problems becase I am also doing sport. If you need any kind of pic or anything be free to tell me, I can come in your clinic when I come Istambul. Thank you in advance, Ana Buric

  1
  • 12.10.2020 16:52:21

   Dear Mrs Buric, if you have a CT scan of paranasal sinuses please bring it's CD with you. If not, you don't need to have it done before seeing you. I will do your nasal endoscopy at my office. We will not have enough time to do any operation, but we can do investigations and your treatment plan. Just for ypur attention I am not doing aesthetic operations like rhinoplasty; my special interest is on nose and sinus diseases. Best wishes.

 • 1
  1 answers
  A 10.06.2020 01:42:00

  Hocam dalmak sinüzite iyi gelir diyorlar doğrumudur acaba

  1
  • 11.06.2020 18:49:00

   Mevzuatta “Solunum Sistemi:Profesyonel sualtıadamlarının solunum sistemlerinde restriktif ve obstriktif bir kısıtlılık, hava hapsine yol açacak bir lezyon (kist, kavern, kavite v.b.) bulunmamalıdır.” yazar. Bu durum daha çok akciğer hastalığı olanlar için belirtilmiş gibi; fakat burun-sinüsler solunum yollarının başındadır. Dolayısıyla eğer sinüslerin kanalı kapalıysa, yani obstrüksiyon varsa, dalış sırasında basınç hasarı (barotravma) yaşanabilir. Bu bölgelerden dalış sırasında oluşacak ciddi bir kanama tehlike yaratabilir. Bununla birlikte burun-sinüs sorunu olanlarda sıklıkla östaki borusu da iyi çalışmayabilir. Kulak basıncı eşitlenemezse (valsalva), kulakta da barotravma ile ilişkili ciddi sorunlar yaşanabilir. Hal böyleyken bir hekim olarak sinüzit hastalığı varsa dalmayı öneremem. Ama sinüzit hastalığını günümüzde sıklıkla tedavi ediyoruz; tedavi sonrası dalınabilir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.